Mit is értek ezen a címen? Meggyőződésem, hogy a vasútmodellezésben használt digitális technikának tartania kell a mobiltelefonok nyújtotta változatos funkciók és lehetőségek irányába. Úgy gondolom, akkor lehet a fiatalokat megnyerni a hobbinknak, ha a kezükben a telefonnal tudják ezt művelni. Volt már erre példa korábban, pl. Roco Z21, jó út ez, de még az elején járunk, számos további lehetőségeket rejt a dolog.
Vesszőparipám, hogy miért nem lehet valami egységes, szabványos - vagy talán inkább szokásos formátumúnak mondható - hanganyagot tölteni a dekóderekre? Minden gyártó ragaszkodik a maga formájához, a saját programozó hardveréhez, így sok esetben nem a felhasználó dönti el milyen hangdekódert tesz a modellbe, hanem az, hogy melyik gyártónak létezik egyáltalán hang projektje az adott típusra.

Na ebbe a közegbe dobta be a Hornby csoport a HM-DCC digitális családot. Ilyen dekóderrel eddig még nem találkoztam, ami Bluetoothon keresztül megszólítható, vezérelhető egy arra készült applikáción keresztül. Ahogy ezt meghallottam már fel is írtam a teendők közé, hogy be kell szerezni egyet és kipróbálni, mit is tud. A szükséges alkalmazás letölthető az App Storeból iPhonera, vagy a Google Playből Androidra, ingyenesen. Úgy kell keresni, hogy "HM DCC", de aki megvette a dekódert annak több helyen is az arcába tolják a QR kódot, ami egyből a megfelelő storeba visz. Még a dekóder megérkezése előtt letöltöttem, de így nem sokat ért, mondhatom azt is, hogy semmit. Illetve de, létrehoztam egy Hornby accountot a weboldalukon, ezzel jelentkeztem be az alkalmazásba is. Ennyivel is előrébb jártam. Sokaknak ez idegen lehet, mondván még egy ilyen regisztrációs-adat-megadós marhaság, de ez ellen nem lehet tenni, ilyen a világ, lassan a hűtőszekrény is csak így áll velünk szóba.
Aztán megérkezett a HM7000-N18TXS dekóder. Bedugtam a teszt panelre, rákötöttem a központra, az app máris párosodni akart vele - ez mindig nagy öröm :D. Összekapcsolódott a telefon a dekóderrel, és szabályosan feléledt a telefonos app. Megjelent benne a mozdony, a hangok vezérelhetők, a modell működésre bírható. Egy kapcsolás, és máris visszaadható a modell a megszokott kézivezérlőnek, hogy azzal folytassuk a játékot. Végignyomkodva a funkciógombokat a szokásos fények és hangok csikarhatók ki a dekóderből. F0 a fény, F1 a motorhang, F2 kürt és így tovább. Persze ha visszavesszük a vezérlést a telefonra, akkor ott piktogramok is jelölik ezt.

Ha megunjuk a gyárilag rajta lévő gőzös hangot, akkor irány a "browse profile" menü és több mint 50 mozdony közül lehet kiválasztani a következőt, amit meghallgatnánk. Az éppen telepített Class 73 dízel-elektromos mozdony esetében összesen 29 funkció kapcsolható a dekóderen - ez azért nem rossz.

Sajnos egy hang letöltés kb. 10-15 percig tart (mozdonytól függ), addig nem tudunk mást csinálni a telefonnal (talán még telefonálni sem, ezt nem próbáltam), - de nem olyan hosszú idő ez ahhoz, hogy az eddigi gőzösünk dízellé változzon. Fontos, hogy amikor megjelenik a hang profil feltöltését követően a zöld gomb, még ne nyomjunk rá, a mozdonyt előbb vegyük le a pályáról 5 másodpercre, utána mehet a pipa. A pályára vissza helyezve, bekapcsol a motorhang és indulhat az új hangok próbája. Az egyes mozdony profilokhoz saját fotót is lehet csatolni, elnevezhető a gép, természetesen az alap mozdonycím - ami itt is a 3 - megváltoztatható. A funkciók térképe importálható a tipikus beállításokkal, amiket természetesen át lehet írni, ha valaki akarja. Közben frissítettem a dekódert, jelentem a Class 08-hoz is 29 funkció van. Nagyon klassz hangja van a kis dízelnek, jó öblös, mély hang. Ja, az applikációban egyszerűen lehet hangerőt is állítani, ha késő este zavarná a családot... :)

A fentiek mellett rengeteg beállítási lehetőség van az app-ban, és számos formában kérhető segítség, tutorial videók, gyakori kérdés listák segítik a kezdő felhasználót. Most, hogy megírtam ezt a cikket talán ideje belenézni ezekbe is...
A hangok között csak a Hornby által kiadott, jellemzően brit járművek közül választhatunk, de az irány jó, most is ezt mondom, rövidesen el kell érni az univerzális hang fájlokig, az azokat használó dekóderekig.
Mi van a dobozban? Természetesen a hangdekóder, plusz hangszóró, hozzá 7(!) féle hangláda a kicsitől a gyufás skatulya méretig, leírások több nyelven (magyarul persze nem). Aki előzetesen többet olvasna a Hornby dekódereiről az nézzen szét a HM DCC Guides oldalon.